Entrevaux

Entrevaux brama
Entrevaux brama

Średniowieczne miasteczko Entrevaux zbudowane zostało na skalistym zboczu nad rzeką Var w  Górnej Prowansji (Alpes-de-Haute-Provence) na obrzeżach departamentu Alpes-Maritimes we Francji. To magiczne miejsce, gdzie czas zatrzymał się wiele setek lat temu, zamieszkuje ponad 800 osób.

Jak większość perełek, na które trafiliśmy w naszych podróżach, została odkryta przez nas przypadkiem, kiedy wracaliśmy z Lazurowego Wybrzeża. Zmordowani upałem w samochodzie ujrzeliśmy tak przepiękny widok, że postanowiliśmy jednak wyjść na zewnątrz i jeszcze się pogrilować. Było warto!

Dawniej miasto królewskie, dziś słynie z cytadeli, wyjątkowych fortyfikacji oraz katedry. Będziesz pod urokiem kamiennych uliczek, wąskich i wysokich domów, małych placów i starożytnych fontann. Wszystko to pośród wspaniałych krajobrazów, gajów oliwnych i tarasowych ogrodów.

Do miasteczka prowadzi zwodzony most, na którym usytuowana jest główna brama. Po jej przejściu od razu natkniesz się na bardzo klimatyczne pomieszczenie, w którym siedzi urzędnik z przeszłości pilnujący więźnia. Fajne klimaty.

Entrevaux i rzeka Var

Cytadela usytuowana jest na wysokości 150m, z jej murów możesz podziwiać zapierające dech w piersiach widok na dolinę i wioskę. Jeśli chcesz zwiedzić cytadelę, przy wejściu u podnóża góry znajdziesz niebieski automat, w którym trzeba zapłacić za wejście – 3 € za osobę (dobrze mieć drobne),  otrzymasz token uprawniający do przejścia przez bramkę. Aby dostać się do fortecy trzeba pokonać szlak o długości ok. 800m biegnący wśród drzew oliwnych. Jeśli nie chcesz płacić – a jest taka możliwość – musisz pokonać trudniejszą trasę szlakiem turystycznym od strony Porte de France.

Interesująca jest również trasa młynów (są dwa młyny olejowy i mączny).

Atrakcje w Entrevaux:

  • Brama Królewska i imponujący most zwodzony
  • Porte d’Italie, struktura obronna umocniona przez Vaubana
  • Średniowieczne stragany
  • Piec chlebowy, który jest zapalany specjalnie na Majowy Festiwal Chleba lub Europejskie Dni Dziedzictwa
  • Fortyfikacje „Vauban” z 2 Bastionami

Dojazd

Samochodem:
Jeśli podróżujesz samochodem, do miasta masz około 70 km z Nicei lub 78 km z Digne. Z Nicei jedź w kierunku Digne les Bains i kieruj się drogą RM6202, a następnie RD4202 wzdłuż Var do Entrevaux. Przejedź przez wioski: St Martin du var, Plan du Var, Le Chaudan, Malaussène, Villars sur Var, Touët sur Var i Puget-Théniers, aby dotrzeć do Entrevaux. Z Digne les Bains kieruj się na RN85 w kierunku Nicei, następnie w Barrême jedź drogą RD4202 w kierunku Saint André les Alpes, a następnie jedź dalej w kierunku Nicei.

Parking
W Entrevaux znajduje się duży bezpłatny parking z 250 miejscami. Znajduje się za stacją, około 100m od wioski. Jest również parking dla samochodów kempingowych.

Pociągiem:
Z Nicei kursuje pociąg Train des Pignes (atrakcja regionu).
Stacja w Nicei / CP. 4, rue Alfred Binet: 04 97 03 80 80
Stacja w Digne-les-Bains / Avenue Pierre Sémard: 04 92 31 01 58
Aktualny rozkład jazdy oraz ceny

Taksówką:
Postój taksówek znajduje się na Place Moreau, przed kioskami z Tobacconist.
sergeledoux04@gmail.com
06 81 60 05 57

Autobusem:
Autobusy linii D’azur coach TAM 790 Nice – linia Entraunes. Zatrzymują się na RD4202 naprzeciwko mostu zwodzonego.

Dodaj komentarz