Seven Sisters

Seven Sisters
Klify Seven Sisters

Seven Sisters to klify położone na południowym wschodzie Wielkiej Brytanii nad cieśniną La Manche, pomiędzy miastem  Brighton od zachodu a Eastbourne od wschodu.

Dojazd

Aby dostać się do Seven Sisters Country Park najlepiej skorzystać z linii autobusowej nr 12 lub 13  kursującej pomiędzy Brighton a Eastbourne. Dwunastka jest trafniejszym wyborem ze względu na częstotliwość kursowania. Litery przy numerach oznaczają linie wydłużone lub ekspresowe (X). Do rozpoczęcia wędrówki najkorzystniejszym przystankiem będzie Park Centre (Exceat) na którym zatrzymują się obie linie. Obok znajduje się również niewielki parking.

Opis trasy

Następnie trzeba przejść ok 2,2 km szlakiem na południe wzdłuż rzeki, aż do plaży, z której rozciąga się przepiękny widok na pas klifów. Jest to dobre miejsce do plażowania, na piknik, czy do krótkiego odpoczynku przed dalszą wędrówką. Jeśli nie macie czasu lub nie lubicie pieszych wycieczek można wrócić tą samą drogą. Można też wejść na pierwszy klif i wrócić do przystanku

Klify
Klify

ścieżką po zboczu. Spragnieni pięknych widoków mogą wybrać się w dalszą wędrówkę szczytem klifów wzdłuż brzegu. Nie wolno chodzić zbyt daleko plażą pod klifami ze względu na przypływy, które  zalewają całą plażę! Wędrówka zajmie w przybliżeniu 1 h i 10 min,  a do przejścia jest ok. 5,3 km. Przewyższenie na tej trasie wynosi blisko 100 m. Celem jest ośrodek National Trust Birling Gap and the Seven Sisters przy którym jest specjalna rampa pozwalająca zejść na plażę.

Droga powrotna

Obok jest przystanek o nazwie Birling Gap NT na którym zatrzymuje się tylko autobus linii 13X. Trzeba pamiętać, że ten autobus jeździ bardzo rzadko i zabiera ograniczoną liczbę pasażerów. Dlatego można spotkać się z odmową wpuszczenia na pokład przez kierowcę. Innym rozwiązaniem jest udanie się do East Dean na północy, gdzie zatrzymują się autobusy linii 12. Do wyboru są dwie drogi o podobnej długości. Pierwsza wzdłuż szosy do przystanku East Dean Garage, oraz druga szlakiem przez pola do przystanku Pond. W obu przypadkach do przebycia jest ok 2,5 km co powinno zająć 40 min. W odległości ok 3 km na wschód i 40 min pieszej wędrówki od ośrodka National Trust Birling Gap and the Seven Sisters znajduje się Beachy Head Lighthouse – latarnia morska zbudowana w głębi morza.

Dodaj komentarz