Zamek Strážky

Dojazd

Zamek Strážky i miejscowość Spišská Belá znajdują się 7 km od Kieżmarku (Kezmarok) oraz ok 31 km od przejścia granicznego z Polską w Jurgowie. Dogodny dojazd drogą nr 49 z Bukowiny Tatrzańskiej lub z Zakopanego przez Łysą Polanę. Dalej na Słowacji drogą nr 66 do samej miejscowości Spišská Belá.

Zamek Strážky
Zamek Strážky

Zamek Strážky

Strážky to dawna wieś, a od 1971 roku część miasta Spiska Biała (Spišská Belá). Znajduje się w dorzeczu Popradu, na lewym jego brzegu. W miejscowości znajduje się zamek Strážky, który jest narodowym zabytkiem kultury. Dwór jest klejnotem architektury renesansowej na Słowacji. Ponadto został ogłoszony zabytkiem kultury wraz z przyległym parkiem w 30.10.1963 pod numerem ÚZPF 983.

Historia

Dwór został zbudowany na fundamentach zamku z XIII wieku w latach 1570 – 1590. Początkowy gotycki wygląd został przebudowany w stylu renesansowym. Powstały wówczas narożne baszty, a budynki oraz mury zyskały ozdobne zwieńczenia w postaci attyk. Następnie w dworze mieściła się męska szkoła dla szlachty. Dodatkowo mieściła się w zamku biblioteka, której zbiory uchodziły za najbogatsze na Węgrzech. Na początku XVII w. podjęto kolejną rozbudowę zastępując kurtyny murów budynkami. Następnie w 1708 roku zamek uległ zniszczeniu w wyniku pożaru, co spowodowało kolejną przebudowę w stylu barokowo-klasycystycznym. Pierwotny trzyskrzydłowy budynek został zastąpiony budynkiem na planie kwadratu z wewnętrznym dziedzińcem. Zamek od strony rzeki otacza piękny park. Natomiast w jego wnętrzu utworzono stałe wystawy prezentujące zbiory sztuki użytkowej. 

Pozostałe zabytki

W miejscowości Spišská Belá można zobaczyć ponadto zabytkowy kościół sv. Anny znajdujący się tuż obok zamku. Jest to gotycka świątynia z XV wieku, jednonawowa, otoczona murem. Ponadto w pobliżu wznosi się renesansowa dzwonnica z 1629 roku.

Dodaj komentarz