Gollinger Wasserfall – Wodospad Gollinger

Wodospad Gollinger zlokalizowany jest w odległości ok. 2,8 km od stacji kolejowej Golling-Abtenau, która znajduje się w miejscowości Golling an der Salzach, Austria. Dystans ten można pokonać samochodem lub w czasie ok 36 minut na piechotę. W pobliżu wodospadu znajduje się kilka dogodnych parkingów.

Golling Torren (“torrenska” romańska: ryczący potok),  wodospad Gollinger opada w dwóch etapach na imponującą głębokości 75 metrów. Wodospad jest szczególnie popularnym celem podróży i według miejscowej ludności jest prawdopodobnie jednym z najbardziej atrakcyjnych i romantycznych pomników przyrody w Austrii.

Dolny wodospad
Dolny wodospad

Godziny o otwarcia:

Od 1 maja do 31 października
Otwarte codziennie od 9:00 do 17:00 (lipiec i sierpień do 18:00)

Cennik:

3,00 € dla dorosłych

2,40 € dla dorosłych z kartą Tennengau Plus
1,50 € dla dzieci (od 6 do 14 lat)
2,40 € dla grup – od 15 osób

1,20 € dla grup studentów na jednego ucznia
7,20 € bilet rodzinny (2 osoby dorosłe i dzieci od 6 do 14 lat)

Opis trasy:

Trasa obejmuje siedem punktów, a pokonanie jej w całości czyli na sam szczyt wodospadu do jaskini

Wodospad widziany z punktu widokowego

źródłowej ok. 45 min. do 1h. Po minięciu kasy (czynnej tylko od 1 maja do 31 października, w pozostałym okresie można dostać się do wodospadu, omijając szlaban, na własną odpowiedzialność – zalegający śnieg lub lód na szlaku, bez konieczności kupowania biletu) pierwszym obiektem godnym uwagi jest młyn – Wassermühle. Znajduje się po przeciwnej stronie strumienia i nie ma do niego dojścia. Po kilku minutach marszu i pokonaniu paru stopni natrafiamy na pomnik usytuowany przy samej ścieżce wraz z miejscem do odpoczynku. Zaraz za nim znajduje się

Tęczowy most

podnóże dolnego wodospadu –  Wasserfall Arena. Od tego miejsca rozpoczyna się dużo trudniejsza część trasy, stroma, z wieloma stopniami i kilkoma mostkami. Po kilku minutach docieramy do punktu widokowego skąd można obserwować cały dolny wodospad. Dalsza kilkunastominutowa wspinaczka doprowadzi nas do tęczowego mostu – Regenbogenbrücke. Para wodna unosząca się nad wodospadem, w słoneczne dni powoduje powstawanie tęczy nad mostem. Następnie czeka nas wspinaczka po drewnianej kładce brzegiem stromego stoku, aż do rozwidlenia gdzie mamy

Widok z mostu czarownic
Widok z mostu czarownic

możliwość wybrania drogi na most czarownic – Hexenkesselstag lub do jaskini skąd wypływa górny wodospad – Quellhöhle. Droga powrotna przebiega tą samą trasą lub szlakami przecinającymi ale ich końce są oddalone o kilka godzin i kilometrów od punktu początkowego tej wyprawy.

Oryginalna mapa

 

 

Dodaj komentarz